Yol Aydınlatma Direkleri İmalatı

Yol Aydınlatma Direkleri İmalatı

Yol aydınlatma direkleri imalatı aydınlatma direğinin özelliğine bağlı olarak farklı süreçlerden meydana gelmektedir. Sokak aydınlatması denildiğinde ilk akla gelen yol aydınlatma direkleri, geceleri sokakların daha güvenli ve aydınlık olmasını sağlar. Yol aydınlatma diğerinin üretimi ve imalatı bilgi sanat ve tecrübe gerektirmektedir.

Aydınlatma direkleri caddelerin, yolların ve otoyolların aydınlatılmasını sağlarken aynı zamanda sürücüler için de sürüş güvenliği sağlar. Diğer yandan ortamın daha hoş bir görünüm kazanmasına da yardımcı olur. Teknolojinin ilerlemesi ve her alanda gelişme göstermesi ile aydınlatma direklerinin bakımı ve kurulumu da daha kolay hale gelmiştir. Bu direklerinin tasarımları direğin montajının kolay olmasında önemli bir etkendir.

Aydınlatma Direği Yüksekliği

Aydınlatma Direği Yüksekliği

Kaldırımların, yolların ve caddelerin aydınlatılmasında armatürün doğru konumlandırılmasının önemi büyüktür. Lambalar ne kadar parlak olursa olsun doğru konumlandırılmayan bir aydınlatma direği hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Diğer yandan yol aydınlatma direğinin yüksekliği konumlandırma yapılacak olan alanın genişliğine bağlı olan bir durumdur. Yol aydınlatma direkleri imalatı yapan firmalar bu duruma uygun üretim yapmaktadır.

Ara yollar ve dar sokakların aydınlatılmasında daha fazla ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu alanlarda 8-10 metre yükseklikte aydınlatma direği kullanılmaktadır. Bisiklet yolu ve kaldırımlarda kullanılan aydınlatma direklerinin yüksekliği 4 buçuk metre ile 6 metre aralığındadır. Endüstriyel alanlar, ticari alanlar ve geniş caddeler de ise 10- 12 metre yükseklikte aydınlatma direkleri yeterli olacaktır.

Direk yüksekliği uygun ölçülerde olmadığı durumlarda aydınlatılmak istenen alan çok karanlık ya da çok parlak olabilecektir. Dar caddelerde yolun tek tarafının aydınlatılması yeterli olurken, geniş caddelerde yolun iki tarafının aydınlatılması gerekmektedir. Dış alanlarda yapılan yol aydınlatmalarında direkler arası mesafenin yüksek olması az sayıda direk kullanımını sağlayacağı gibi bu durum maliyetlerin de düşük olmasını sağlayacaktır.

Aydınlatma Direği Tipleri

Aydınlatma Direği Tipleri

Yol aydınlatma direkleri imalatı direğin kullanım alanı ve kullanılan malzemeye bağlı olarak farklı tiplerde olabilmektedir.

 • Çimento aydınlata direkleri,
 • Alüminyum alaşımlı aydınlatma direkleri,
 • Demir aydınlatma direkleri,
 • FRP aydınlatma direkleri gibi farklı malzemelerden üretimi sağlanan aydınlatma direği yer almaktadır.

Aydınlatma direkleri hangi malzemeden üretilmiş olursa olsun her birinin kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

Demir Aydınlatma Direği

Yol aydınlatma direkleri imalatı için tercih edilen direklerden biri olan demir aydınlatma direkleri yüksek sağlamlık özelliği taşımaktadır. Geri dönüşümünün sınırlı olması, paslanma ve aşınmaya müsait olması da onun dezavantajları arasında yer almaktadır.

FRP Aydınlatma Direği

Fiberglas aydınlatma direği oldukça hafiftir ve kolay kuruluma sahiptir. Kurulumunda eklentilerin olması bu aydınlatmalar için olumlu bir durumdur. Bu aydınlatmaların olumsuz yanı ise kullanım ömrünün kısa olması, geri dönüşüm değerinin olmaması, pahalı olması ve bakım maliyetlerinin yüksek olmasıdır.

Çimento Aydınlatma Direği

Yol aydınlatma direkleri imalatı için en çok tercih edilen modellerden biri çimento aydınlatma direkleridir. Oldukça dayanıklı ve güçlü olan bu aydınlatmalar eklenti kurulumu yapılabilmekte ve ekstra işlemlere gerek duyulmamaktadır. Nakliye maliyetlerinin yüksek olması, geri dönüşüm değerinin olmaması ve kurulumunun pahalı olması bu aydınlatmaların olumsuz özellikleri arasındadır.

Alüminyum Aydınlatma Direği

Diğer aydınlatma materyalleri göz önüne alındığında alüminyum aydınlatma direkleri oldukça avantajlıdır. Korozyon önleme konusunda yüksek performans sağlayan aydınlatmalar bakım gerektirmemekte aynı zamanda nakliye ve kurulumu kolaydır. Geri dönüşümün %100 bir şekilde sağlanıyor olması, enerji tasarrufu sağlaması ve emisyon azaltma sistemin en büyük avantajlarındadır.

Yol Aydınlatma Direkleri Üretimi

Yol aydınlatma direklerinin üretimi belirli aşamalar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Üretim sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için bu aşamaların aksatılmadan yerine getirilmesi gerekmektedir.

 • Metal plak kesme işleminin yapılması,
 • Bükme şekillendirme aşaması,
 • Kaynaklama aşamasına geçilmesi,
 • Tamir ve taşlama aşaması,
 • Şekillendirme bölümü,
 • Direk uçlarının düzleştirilmesi,
 • Plakanın ve alt flanşın kaynaklanma aşaması,
 • Elektronik devre kutusunun açılması,
 • Kutu kapağı kilit yuvası ve kaynaklı devre kutusu şeridi,
 • Bükme çatalı işlemi kuru aşma aşaması,
 • Galvanizleme aşaması,
 • Boya püskürtme aşaması,
 • Güç kutusu kapağı hazırlama,
 • Kapı panelinin takılma aşaması,
 • Fabrika denetimi aydınlatma direği üretim aşamasında yer almaktadır.

Yol aydınlatma direkleri imalatı sokak lambasının gerçek durumu ve ihtiyaca bağlı olarak üretilmek durumundadır. Aydınlatma yapılacak alanın konumu, genişliği gibi durumlara göre üretimi yapılacak aydınlatmalarda en az maliyetle en fazla verimin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Üretim aşamasında doğru işçilik ve kaliteli malzemenin kullanılması kullanım ömrü açısından çok yönlü fayda sağlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hakan Aydınlatma
Hakan Aydınlatma
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?